Vanhoja mestareita

Kunniajäsenet

Erkki Estola 1959
Eversti Hydén 1970
Jarl Seppävuori 1976
Reino Järvinen 1978
Ilmari Melander 1984
Erkki Kiira 1985
Kalevi Halinen 1992
Lilja Melander 2000
Olli Lohikoski 2005

Markku Kivisaari 2012

Katri Paloheimo 2012

Ossi Sopen-Luoma 2016

Tarja Sopen-Luoma 2016

Aki Ylänne 2016

 

Seuranmestarit

1973
junioreiden koulumestari Katri Halinen - Atylla
senioreiden koulumestari Olli Lohikoski - Mirage
junioreiden estemestari Maija Katila - Sopu
senioreiden estemestari Anne Hynninen - Balans

1974
junioreiden koulumestari Katri Halinen - Atylla
senioreiden koulumestari Olli Lohikoski - Mirage
junioreiden estemestari Katri Halinen - Atylla
senioreiden estemestari Inka Sorvari - Poplar

1975
junioreiden estemestari Virpi Flyktman - Poplar
senioreiden estemestari Anne Helén - Radi
junioreiden koulumestari Iiris Viiala - Tabun
senioreiden koulumestari Anne Sorvali - Balans
junioreiden maastomestari Merja Rintala - Apach

1976
junioreiden estemestari Leila Heiskanen - Poplar
senioreiden estemestari Kata Kosonen - Sopu
junioreiden koulumestari Heidi Rintala - Werset
senioreiden koulumestari Olli Lohikoski - Mirage

1977
junioreiden estemestari Minna Pörhölä - Sirius
senioreiden estemestari Anne Helén - Robi
junioreiden koulumestari Paula Paavilainen - Apaos
senioreiden koulumestari Anne Helén - Rádi

1978
junioreiden estemestari Anne Helén
junioreiden koulumestari Minna Pörhölä
senioreiden estemestari Anne Helén
senioreiden koulumestari Olli Lohikoski
junioreiden maastomestari Maria Fabritius

1979
junioreiden estemestari Anne Helén - Robi
senioreiden estemestari Anne Helén . Robi
junioreiden koulumestari Merja Rintala - Sweet Boy
senioreiden koulumestari Olli Lohikoski - ( Mirage )

1980
junioreiden estemestari Eeva Kapanen
senioreiden estemestari Inka Sorvari
junioreiden koulumestari Merja Rintala - (Sweet Boy)
senioreiden koulumestari Inka Sorvari - (Ergot)

1981
junioreiden estemestari Susan Vainio
junioreiden maastomestari Jutta Salmela - Sprällemand
senioreiden maastomestari Martti Salmela - Gaston 

1982
junioreiden estemestari Susan Vainio

1983
junioreiden estemestari Susan Vainio
senioreiden estemestari Jukka Sopen-Luoma
junioreiden koulumestari Anna-Kaisa Kaarnanen - (Mirage)
senioreiden koulumestari Inka Sorvari - (Ergot)

1984
junioreiden estemestari Hannele Kivisaari - Finkairos
senioreiden estemestari Kata Kosonen - Quick Step
junioreiden koulumestari Lotta Fabritius - Novesca
senioreiden koulumestari Tarja Sopen-Luoma - West Side Trick

1985
junioreiden estemestari Mikki Sopen-Luoma - Sandra II
senioreiden estemestari Jukka Sopen-Luoma - Kardell
junioreiden koulumestari Lotta Fabritius - Novesca
senioreiden koulumestari Tarja Sopen-Luoma - Kardell

1986
junioreiden estemestari Hannele Kivisaari - Carina Falke
senioreiden estemestari Aki Ylänne - Lotharkreuz
junioreiden koulumestari Sanna Salonen - Barabas
senioreiden koulumestari Kristiina Asikainen - Lugana

1987
junioreiden estemestari Katri Virtanen
senioreiden estemestari Camilla Bäckman
junioreiden koulumestari Katja Kekki - Sandra II
senioreiden koulumestari Jukka Sopen-Luoma - Kardell

1988
junioreiden estemestari Hannele Kivisaari - Miss Wilma
senioreiden estemestari Elisa Toivola - Blanco II
junioreiden koulumestari Tiina Ahlqvist - Barabas
senioreiden koulumestari Hanna Harjuvaara - Anett ja Sari Kallio - Bilbao

1989
junioreiden estemestari Katja Kekki - West Side Tirlittan
senioreiden estemestari Aki Ylänne - Germane

1990
Junioreiden estemestari Katja Kekki - West Side Camomilla
senioreiden estemestari Aki Ylänne - Argus
junioreiden koulumestari Katja Weneskoski
senioreiden koulumestari Tarja Sopen-Luoma - Freir

1991
Junioreiden estemestari Maija Antila - Evika
senioreiden estemestari Jukka Sopen-Luoma - Freir
junioreiden estemestari Noora Gisselberg - Moritz
senioreiden koulumestari Katja Weneskoski - Lillemarkens Affirmed

1992
Junioreiden estemestari Anu Tuhkanen
senioreiden estemestari Aki Ylänne
junioreiden estemestari Sirkku Rajala - ( Moritz )
senioreiden koulumestari Katja Weneskoski - ( Lillemarkens Affirmed )

1993
Junioreiden estemestari Johanna Brotherus - ( Pumpernickel )
junioreiden koulumestari Johanna Brotherus - ( Pumpernickel )
senioreiden koulumestari Marina Nordtröm

1994
Junioreiden estemestari Aliina Pesula - Lucky Boy
senioreiden estemestari Aki Ylänne - Double Trouble
junioreiden koulumestari Sanna Peltonen - Lucinda
senioreiden koulumestari Marina Nordtröm - Valde

1995
Junioreiden estemestari Heidi Sutinen - Linda Sigsager
senioreiden estemestari May-Britt Ylänne - Buckley
junioreiden koulumestari Johanna Brotherus - Spinoza
senioreiden koulumestari Marina Nordtröm - Fiatalur

1996
Junioreiden estemestari Heli-Maija Pakarinen - Feuerblick
senioreiden estemestari May-Britt Ylänne - Buckley
junioreiden koulumestari Heli-Maija Pakarinen - Gal
senioreiden koulumestari Arja Ahkola - Wendy

1997
Junioreiden estemestari Riika Vaahtera - Pumpernickel
senioreiden estemestari May-Britt Ylänne - Buckley
junioreiden koulumestari Heli Nyman - Ladik
senioreiden koulumestari Heli-Maija Pakarinen - Ladik

1998
Junioreiden estemestari Maiju Tamminen - Lyyli
senioreiden estemestari Minna Nyrhinen - Fedo
junioreiden koulumestari Paula Viita - Penlanlas Black Jack
senioreiden koulumestari May-Britt Ylänne - Buckley

1999
Junioreiden estemestari Camilla Rosenberg - Kelvin
senioreiden estemestari Charlotta Rosenberg - Trenk
junioreiden koulumestari Paula Viita - Penlanlas Black Jack
senioreiden koulumestari Nina Järvinen - Diplom

2000
Junioreiden estemestari Iida Tuominiemi - Lyyli
senioreiden estemestari May-Britt Ylänne - Buckley
junioreiden koulumestari Nelli Sopen-Luoma - Alhaisten Rosalinda
senioreiden koulumestari Ulla Toivonen - Bijzonder

2001
Junioreiden estemestari Iida Tuominiemi - Lyyli
senioreiden estemestari May-Britt Ylänne - Devona
junioreiden koulumestari Saija Kiuru - Flair Lady
senioreiden koulumestari Leena Tervakorpi - Alhaisten Rosalinda

2002
Junioreiden estemestari Satu Vanhanen - Batalija
senioreiden estemestari Heidi Sutinen - Estella
junioreiden koulumestari Saija Kiuru - Laury
senioreiden koulumestari Leena Tervakorpi - Alhaisten Rosalinda

2003
Junioreiden estemestari Iida Tuominiemi - Flabbergast Swirl
senioreiden estemestari Juhani Pennanen - Alexei
junioreiden koulumestari Satu Vanhanen - Batalija
senioreiden koulumestari Leena Tervakorpi - Alhaisten Rosalinda

2004
Junioreiden estemestari Jenni Aaltonen - Benno 99
senioreiden estemestari Inka Kokkonen - Ligolord
junioreiden koulumestari Pilvi Hatakka - Cassanova

2005
junioreiden seuramestari Jonna Marjamäki - Buckley
senioreiden estemestari May-Britt Ylänne - Leif Ericsson
junioreiden koulumestari Minna Toivanen - Leslie
senioreiden koulumestari Leena Tervakorpi - Alhaisten Rosalinda

2009

Junioreiden koulumestari Katariina Jukka - Preston

 

2010
junioreiden estemestari Sami Jukka - Golden Hawk of Houston
senioreiden estemestari - ei jaettu
junioreiden koulumestari
senioreiden koulumestari

2014

Junioreiden estemestari I Alina Koskinen - Berta IV

Junioreiden estemestari II Sarita Saarentausta - CB Layra

Senioreiden estemestari I Maiju Tamminen - Le Zenith

Senioreiden estemestari II Ninka Vehmas - Darial

Senioreiden koulumestari I Ira Sydänmaanlakka - Amigo

Senioreiden koulumestari II Saila Lalu - Amoroso

 

 

 


 

 

Kaikkina vuosina ei ole ratsastettu kaikkia mestaruusluokkia tai niistä ei ole löytynyt tuloksia. Tosinaan asiakirjoissa on mainittu vain mestaruuden voittanut ratsastaja. Mikäli on voitu olettaa kyseessä olleen tietty hevonen (esim. ratsastajan ainoa kilparatsu ko. vuonna), hevosen nimi on merkitty sulkuihin.

Erkki Kiira vaikutti seurassa vielä pitkälle 70-luvun puolelle.